Wykorzystanie energii solarnej

energia solarnaEnergię solarną można wykorzystywać bezpośrednio do produkcji prądu. Jest to energia fotowoltaiczna, którą uzyskujemy dzięki fotoogniwom. Drugi rodzaj energii to energia cieplna. Półprzewodnikowe, wykonane na bazie krzemu ogniwa fotoelektryczne są wysoce niezawodne, a do tego są w stanie długo pracować. Ich wydajność jest niestety mizerna, a koszt inwestycji jest spory. Trzeba dla nich poświęcić też sporo miejsca. Na dzień dzisiejszy energia produkowana z promieni słonecznych jest nieporównywalnie droższa od uzyskiwanej w konwencjonalny sposób. Najlepszą opcją jest w zasadzie tylko w specjalistycznych elektrowniach słonecznych, drobnej elektronice i oczywiście w kosmosie, gdzie nie ma dla niej alternatyw. Już starożytni starali się wykorzystywać energię płynącą ze słońca. Robili to poprzez odpowiednie rozstawianie okien i otworów wentylacyjnych w budynkach, dzięki czemu byli w stanie magazynować ciepło w ciągu dnia i wykorzystywać je w nocy. Podobnych zastosowań poszukujemy także dzisiaj.

Metodą na w miarę tanie ogrzewanie niewielkich domów są kolektory słoneczne. Ich działanie polega na pochłanianiu promieni słonecznych i przekazywanie ich energii do wody, co powoduje jej nagrzanie do temperatury 40-65°C. Jest to coraz bardziej popularne. Ta sama technologia znajduje zastosowanie w rolnictwie, gdzie podgrzewana jest woda do celów gospodarczych. Odpowiednia dobrana i wykonana instalacja zmniejszy zapotrzebowanie na energię cieplną maksymalnie o około 55%. Stawianie na energie solarną nie jest jednak proste, gdyż jej dostępna ilość zależy od takich czynników, jak szerokość geograficzna i pory roku, a nawet pory dnia. Wpływ na nią ma również zanieczyszczenie powietrza pyłami czy duża ilość wody w atmosferze. Mimo wszystko, jest to najbardziej przyjazna naturze forma pozyskiwania energii, która gdyby była wykorzystywana na odpowiednim poziomie przez 20 lat do wspomagania elektrycznego ogrzewania, pozwoliłaby na redukcję gazów cieplarnianych uwolnionych do atmosfery nawet o 500 kg S02 i do 60 to CO2. Zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii nie jest bynajmniej fanaberią, gdyż zapotrzebowanie na energię na świecie rośnie w zastraszającym tempie. W 198r roku było to bagatela 11,2 TW*lat, w 2000 roku wyliczono już zużycie na poziomie 15TW*lat, a szacunki na rok 2030 mówią o 29TW*lat, chociaż pewnie będzie to wartość mocno zaniżona.

Powiązane artykuły

Wysokiej jakości kolektory słoneczne

Firma Solarne.pl to dostawca kolektorów słonecznych z wysokiej półki. Przedsiębiorstwo już od ponad dekady wyposaża polskie domy w ekologiczne źródła energii jakimi są kolektory słoneczne. Zespół młodych ludzi, pełnych pomysłów i zaangażowania dąży do ciągłego rozwoju firmy. Z kolei długoletnie doświadczenie pozwala na indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta. Polecamy kolektory firmy Solarne.pl!