Poznaj najważniejsze zalety kolektorów słonecznych

zalety kolektorów słonecznychZ wielu różnych powodów kolektory słoneczne od kilku już lat zdobywają w naszym kraju coraz większą popularność. Równocześnie jednak na ich temat nadal panuje wiele nieprawdziwych mitów, z powodu których wielu ludzi wzbrania się przed korzystaniem z takich rozwiązań – warto zatem jak najszybciej je rozwiać. Jeśli wierzyć badaniom, to co dziesiąty Polak obawia się, że zamontowanie takich kolektorów zbyt mocno naruszy wygląd oraz architekturę jego domu. Nie jest to jednak do końca prawda, bowiem stopień w jakim kolektory takie będą widoczne zależy przede wszystkim od wybranego przez nas sposobu montażu. Oczywiście, najlepiej jest to zrobić na dachu, czyli w miejscu, gdzie dociera najwięcej promieni słonecznej – zwłaszcza po jego południowej stronie. Równie dobrze możemy jednak zamontować je na ścianie naszego budynku czy bezpośrednio nad gruntem. Sam montaż kolektorów na dachu nie jest na tyle inwazyjny, aby miał uszkodzić dachówki czy jakiekolwiek jego elementy; z reguły ogranicza się to jedynie do wywiercenia w nim kilku niewielkich dziur. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, że wbrew powszechnej opinii nie wymaga to od nas praktycznie żadnych umiejętności ani profesjonalnych narzędzi.

Kolektory słoneczne - fakty i mity

kolektory słoneczne Kolejny mit mówi, że do zamontowania kolektorów słonecznych potrzebne są specjalne pozwolenia. Nie jest to prawda – aby móc cieszyć się energią słoneczną nie musimy załatwiać żadnych dodatkowych formalności w jakichkolwiek urzędach. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że kolektory słoneczne są skuteczne jedynie latem, kiedy docierają do nich najintensywniejsze promienie. W rzeczywistości jednak ich wydajność nie jest praktycznie w ogóle uzależniona od panującej akurat temperatury powietrza; ważne jest jedynie to, aby docierało do nich słońce. Fakt, w zimie tracą one nieco na swojej wartości, ale w mniej pochmurne dni nadal można za ich pomocą bez przeszkód zaspokoić swoje zapotrzebowanie na gorącą wodę. Jeśli dobierzemy do naszego domu odpowiedni zestaw solarny, to zapotrzebowanie na ciepłą wodę zostanie w nim pokryte przez większą część roku. Badania potwierdzają, że korzystanie z takich systemów nawet do 70% może ograniczyć korzystanie z tradycyjnych źródeł energii.

Efektywność kolektora słonecznego

działanie kolektora słonecznegoSama efektywność takich kolektorów może być uzależniona od kilku różnych czynników. Przede wszystkim jest to ich powierzchnia – przykładowo, dla 160 metrowego domu powierzchnia solarów powinna wynosić około 5,5 metrów kwadratowych. Oprócz tego niemały wpływ na coś takiego ma również region, w którym mieszkamy; jeśli jest to południowa, wschodnia lub środkowa Polska to jesteśmy w najlepszej sytuacji, bowiem okolice te są najbardziej nasłonecznione w całym naszym kraju. Aby móc bez przeszkód przez dłuższy czas korzystać ze swoich kolektorów, konieczne jest przeprowadzanie ich konserwacji. Na szczęście jednak nie sprawia to absolutnie żadnych problemów, i w zupełności wystarczy jeśli zajmiemy się tym mniej więcej raz na dwa lata. Korzystanie z kolektorów słonecznych to tani i prosty sposób na zapewnienie sobie źródła energii podchodzącej prosto z natury. Inwestycja taka całkowicie zwraca się już po kilku latach, a ponadto obecnie możemy otrzymać na ich zakup i montaż specjalne dofinansowanie od rządu w wysokości nawet 45% wartości wybranego przez nas zestawu.

Powiązane artykuły

Wysokiej jakości kolektory słoneczne

Firma Solarne.pl to dostawca kolektorów słonecznych z wysokiej półki. Przedsiębiorstwo już od ponad dekady wyposaża polskie domy w ekologiczne źródła energii jakimi są kolektory słoneczne. Zespół młodych ludzi, pełnych pomysłów i zaangażowania dąży do ciągłego rozwoju firmy. Z kolei długoletnie doświadczenie pozwala na indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta. Polecamy kolektory firmy Solarne.pl!