Najważniejsze zalecenia dotyczące instalacji kolektorów słonecznych

instalacja kolektoraZalety kolektorów słonecznych są niemożliwe do podważenia, jeśli jednak chcemy w pełni je wykorzystać, nie powinniśmy zapominać o znaczeniu, jakie dla wydajności urządzenia ma ich właściwy montaż oraz to, jakie miejsce zostanie wybrane na ich instalację. Zastanawiając się nad miejscem montażu urządzenia warto pamiętać o kącie jego nachylenia w stosunku do powierzchni ziemi. Kąt musi być wybrany tak, aby pochłanianie energii słonecznej było bliskie maksimum. W praktyce oznacza to, że promienie słoneczne powinny padać na absorber pod kątem, który jak najdłużej jest prostopadły.

Najczęściej kąt taki określa się używając wzoru α = β ±15°, gdzie β oznacza szerokość geograficzną miejsca, w którym instalujemy kolektor. Każde miejsce ma własne parametry, a ponieważ obszar Polski znajduje się pomiędzy 49 i 55 stopniem szerokości geograficznej, kolektory muszą być nachylone pod kątem od 34 do 70 stopni. Wiele zależy zresztą od tego, z jakiego rodzaju urządzeniami mamy do czynienia. Tam, gdzie kąt musi być stały, najlepsze ustawienie odnosi się do 40 stopniu. Gdy istnieje możliwość zmiany nachylenia urządzenia, zimą kąt powinien wynosić 60, latem zaś 30 stopni. Nie mniej istotne jest i to, by powierzchnia kolektora kierowała się ku południu, a tendencja wynosiła około 45 stopni. Jej przekraczanie nie jest już wskazane, okazuje się bowiem, że w dość istotny sposób może obniżyć wydajność urządzenia. Tak kolektory montowane na dachu, jak i wolno stojące powinny być zatem montowane od strony południowej.

instalacja kolektorów słonecznychIstnieją i takie kolektory, w przypadku których nie musimy martwić się o minimalne i maksymalne dopuszczalne nachylenie. Z sytuacją taką mamy do czynienia przede wszystkim w przypadku niektórych typów kolektorów próżniowych. W takim przypadku możliwy staje się więc ich montaż zarówno płasko na poziomym dachu, jak i na elewacji budynku. Umieszczając kolektory na dachu również przestrzega się zasady mówiącej o tym, że najlepsza jest w ich przypadku strona południowa. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja wówczas, gdy mamy do czynienia z płaszczyznami dachu zorientowanymi w kierunku wschód-zachód. W takim przypadku można odwołać się do dwóch oddzielnych baterii kolektorów pracujących naprzemiennie, warto pomyśleć jednak również o zwiększeniu baterii kolektorów zainstalowanych na jednej połaci. W tym drugim przypadku szczególnie pożądana wydaje się połać zachodnia. Instalując kolektory nie zapominajmy i o tym, że powinniśmy umożliwić swobodny dostęp do urządzeń tego typu, przyda się on bowiem w przypadku dojścia do awarii. Nie można zapominać i o tym, że konstrukcja dachu powinna utrzymać urządzenia, które charakteryzują się dość dużą masą.

Powiązane artykuły

Wysokiej jakości kolektory słoneczne

Firma Solarne.pl to dostawca kolektorów słonecznych z wysokiej półki. Przedsiębiorstwo już od ponad dekady wyposaża polskie domy w ekologiczne źródła energii jakimi są kolektory słoneczne. Zespół młodych ludzi, pełnych pomysłów i zaangażowania dąży do ciągłego rozwoju firmy. Z kolei długoletnie doświadczenie pozwala na indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta. Polecamy kolektory firmy Solarne.pl!