Czy zakup kolektora słonecznego jest opłacalny?

Czy opłaca się kupić kolektor słonecznyWielu ludzi zaczęło się ostatnio poważnie zastanawiać nad opłacalnością montowania w swoim domu kolektorów słonecznych, co jest spowodowane coraz bardziej rosnącą popularnością tego typu rzeczy. Na samą instalację należy tu wydać około kilka tysięcy złotych, podczas gdy zdaniem ekspertów można z niej korzystać przez około 20 lat; czy zatem kolektory pozwalają na wystarczająco duże oszczędności, aby przez ten czas były w stanie się nam opłacić? Aby móc skutecznie to obliczyć musimy przede wszystkim określić, ile miesięcznie płacimy za ciepłą wodę. Za przykład weźmy gospodarstwo domowe w którym mieszkają dwie osoby; za ogrzewanie wody oraz całego domu odpowiada tu piec gazowy. W takim wypadku dość ciężko jest ocenić, jak dużą część rachunku za ogrzewanie stanowi sama woda – jest to jednak łatwiejsze w okresie letnim, kiedy nie ogrzewamy domu. Wówczas koszt ogrzewania wody za jeden miesiąc wynosił około 150 zł, choć warto pamiętać, że mówimy tu o okresie letnim, w którym domownicy często wyjeżdżają i nie korzystają z wody we własnym domu. Ogólnie można jednak przyjąć, że ogrzewanie wody kosztuje nas około 1800 złotych rocznie.

Czy zakup kolektora słonecznego jest opłacalny

zakup kolektorów słonecznych Odpowiednio dobrany kolektor w okresie letnim zaspokaja 100% naszego domowego zapotrzebowania na ciepłą wodę – w zimie wartość ta spada do około 20%. Biorąc pod uwagę oszczędności w poszczególnych miesiącach można obliczyć, że w ciągu roku oszczędzamy około 1000-1200 złotych. Czy takie sumy mogą nas przekonać co do opłacalności tego typu inwestycji? Zainstalowanie takiego systemu to koszt około 10 tysięcy złotych – do tej sumy należy zarówno zakup wszystkich elementów jak i wykonanie związanych z tym prac. W takim wypadku na zwrot inwestycji musimy tu czekać około 10 lat, choć istnieje sposób, aby znacznie skrócić ten czas. Obecnie przy takim zakupie możemy ubiegać się o dofinansowanie ze strony rządu, wynoszące 45% wartości całej inwestycji. Po takiej dopłacie kolektory mogą zwrócić się już w ciągu siedmiu lat, przez pozostałe trzynaście zapewniając nam w pełni darmowe źródło ogrzewania wody. O tym, co zrobimy po tych 20 latach nie powinniśmy nawet myśleć. W końcu do tego czasu prawdopodobnie pojawią się już zupełnie nowe technologie, które pozwolą nam na jeszcze większe oszczędności. Oprócz tego nawet po upływie tych lat takie elementy naszego systemu jak węże czy mocowanie nadal będą sprawne.

Powiązane artykuły

Wysokiej jakości kolektory słoneczne

Firma Solarne.pl to dostawca kolektorów słonecznych z wysokiej półki. Przedsiębiorstwo już od ponad dekady wyposaża polskie domy w ekologiczne źródła energii jakimi są kolektory słoneczne. Zespół młodych ludzi, pełnych pomysłów i zaangażowania dąży do ciągłego rozwoju firmy. Z kolei długoletnie doświadczenie pozwala na indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta. Polecamy kolektory firmy Solarne.pl!