Jak zbudowany jest kolektor słoneczny?

budowa kolektora słonecznegoW kwestii budowy kolektorów słonecznych istnieje kilka zasad które przestrzegane są właściwie w każdym przypadku. Specjalna czarna powierzchnia skutecznie pochłania i absorbuje padające na nią światło, następnie przekształcając je w ciepło; odpowiada ona także za przekazywanie go do pozostałych elementów systemów. Podstawowym elementem kolektora słonecznego jest tak zwany absorber, który ma ogromny wpływ na ogólną sprawność działania całego urządzenia. Musi on jednak być wykonany z materiałów o najwyższej jakości, bowiem pracuje często w bardzo trudnych warunkach pogodowych – zarówno przy wysokiej, jak i bardzo niskiej temperaturze. Płaskie kolektory słoneczne oprócz absorbera składają się jeszcze z systemu specjalnych rur, które są do niego podłączone. Zbierają one gromadzone przez niego ciepło, a następnie przekazują je dalej. Istotnym elementem jest tutaj sama obudowa, której najważniejszych zadaniem jest chronienie kolektora przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także zapobieganie utracie ciepła. Jej parametry takie jak wytrzymałość, sztywność oraz szczelność są tutaj absolutnie kluczowe, bowiem to właśnie od nich w znacznym stopniu zależy cała wydajność i żywotność kolektora.

Oprócz tego kolektor wyposażony jest zwykle w specjalne przykrycie szklane, które również chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i zapobiega utracie ciepła. Takie szyby są zwykle specjalnie przystosowane do wytrzymywania bardzo dużych obciążeń, takich jak zalegający śnieg czy uderzeń gradu. Szkło jakie jest tu użyte musi również zapewniać jak najwyższą przepuszczalność promieni słonecznych, bowiem rzecz jasna ma to istotny wpływ na ogólną wydajność danego kolektora. Sam sposób oraz jakość wykonania budowy kolektora to niesamowicie wręcz istotne kwestie które w znacznym stopniu mogą decydować o tym, czy będziemy w stu procentach zadowoleni z danego urządzenia. Obecnie warto zwracać uwagę na produkty posiadające potwierdzenia spełniania normy EN 12975; w takim wypadku mamy pewność, że kolektor przy prawidłowym użytkowaniu jest w stanie wytrzymać aż 20 lat i nie sprawiać przez ten czas żadnych problemów.

Powiązane artykuły

Wysokiej jakości kolektory słoneczne

Firma Solarne.pl to dostawca kolektorów słonecznych z wysokiej półki. Przedsiębiorstwo już od ponad dekady wyposaża polskie domy w ekologiczne źródła energii jakimi są kolektory słoneczne. Zespół młodych ludzi, pełnych pomysłów i zaangażowania dąży do ciągłego rozwoju firmy. Z kolei długoletnie doświadczenie pozwala na indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta. Polecamy kolektory firmy Solarne.pl!