Jak opłacalne jest inwestowanie w kolektory słoneczne?

opłacalne kolektory słoneczne1Już teraz możemy zauważyć tendencję do wzrostu cen za wszystkie konwencjonalne źródła energii – a eksperci są tu zgodni co do tego, że będzie już tylko gorzej. Z tego też powodu już dziś warto nieco bliżej zainteresować się innymi rozwiązaniami, bowiem później być może nie będziemy mieli na to czasu. Inwestowanie w urządzenia służące do pozyskiwania energii odnawialnej staje się zatem coraz bardziej opłacalne. Jeśli budujemy akurat dom którego całkowity koszt to kilkaset tysięcy złotych, to „wrzucenie” do takiego budżetu dodatkowych kilku tysięcy nie powinno nam nawet sprawić większej różnicy, a równocześnie efekty czegoś takiego odczujemy później. Można nawet pokusić się o zrezygnowanie z pewnych elementów naszego nowego domu czy też zastosowanie materiałów nieco niższej jakości, byleby tylko móc pozwolić sobie na korzystanie z tych właśnie technologii.

energia z kolektorów słonecznychOczywiście, ciężko jest jednoznacznie określić jak dużo możemy w ciągu miesiąca czy roku zaoszczędzić na korzystaniu z takich technologii, bowiem zależy to od wielu czynników – wielkości domu, ilości domowników czy nawet pory roku. Perspektywy ekspertów są tu jednak jednoznaczne; do 2020 roku ceny mogą wzrosnąć nawet o 50%. Rozwiązaniem jest przede wszystkim zastosowanie w swoim domu jak największej ilości różnych źródeł energii, z których będziemy mogli korzystać w najbardziej sprzyjających do tego warunkach. Samą wodę w okresie letnim możemy ogrzewać wyłącznie kolektorami słonecznymi, bowiem w tych miesiącach są one w stanie w stu procentach zaspokoić nasze potrzeby. W zimie, gdy warunki nie są już tak dogodne będziemy mogli przejść chociażby na ogrzewanie gazowe; równocześnie jednak znacznie zaoszczędzimy w ciągu tylko kilku ciepłych miesięcy.

Decydując się na kolektory słonecznie z góry trzeba być przygotowanym na to, że jest to dość długoterminowa inwestycja. Pozwala to na zaoszczędzenie kwot rzędu 900-1200 złotych rocznie, co przy kosztach instalacji wynoszących około 10 tysięcy wydaje się być dość niewielkimi pieniędzmi. Z drugiej jednak strony takie systemy mogą być bez przeszkód użytkowane nawet przez 20 lat, zatem nawet po całkowitym zwróceniu się inwestycji otrzymujemy całkowicie darmowe ogrzewanie wody przez praktycznie połowę tego czasu.

Powiązane artykuły

Wysokiej jakości kolektory słoneczne

Firma Solarne.pl to dostawca kolektorów słonecznych z wysokiej półki. Przedsiębiorstwo już od ponad dekady wyposaża polskie domy w ekologiczne źródła energii jakimi są kolektory słoneczne. Zespół młodych ludzi, pełnych pomysłów i zaangażowania dąży do ciągłego rozwoju firmy. Z kolei długoletnie doświadczenie pozwala na indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta. Polecamy kolektory firmy Solarne.pl!