Czym kierować się w czasie wybierania kolektora?

zintegrowane kolektory słoneczneDo najważniejszych dylematów każdego klienta bez wątpienia należy wybór odpowiedniego typu kolektora. Jedną z najlepszych propozycji są tutaj kolektory płaskie, bowiem oferują one zdecydowanie najlepszy stosunek ceny do wydajności. Na rynku znajdziemy ponadto bardzo szeroki wybór kolektorów próżniowych – niektóre z nich dorównują co prawda tym płaskim, ale często okazuje się, że za wyższą cenę mają one do zaoferowania gorsze parametry. Same kolektory płaskie są nieustannie rozwijane, a ich konstrukcja w ciągu ostatnich lat przeszła przez liczne ewolucje oraz zmiany. Istnieje jednak kilka stałych elementów które mają absolutnie kluczowy wpływ na ich wydajność. Jest to przede wszystkim szklane przykrycie kolektora. Musi ono być wykonywane ze szkła odznaczającego się odpowiednią przepuszczalnością światła, bowiem jedynie dzięki temu do samego kolektora będzie docierało wystarczająco wiele promieni słonecznych. Istotną rolę odgrywa tutaj również sama obudowa, która oprócz chronienia całego wnętrza przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi ma zapobiegać także uciekaniu ciepła na zewnątrz, przez co musi być odpowiednio izolowana oraz szczelna. Rdzeniem i najważniejszym elementem każdego kolektora jest jednak absorber, który odpowiada za odbieranie energii słonecznej, przetwarzanie jej w ciepło, a następnie oddawanie jej dalej. Same absorbery mogą być wykonywane na różne sposoby; najczęściej spotykanym obecnie rozwiązaniem jest produkowanie ich przy użyciu miedzi oraz aluminium. Jeszcze całkiem niedawno standardem były absorbery wykonywane w całości z miedzi, ale połączenie jej z aluminium pozwoliło przede wszystkim na znaczne obniżenie ich cen oraz utrzymanie wysokich parametrów pracy.

Absorber kolektorówPoszczególne rodzaje absorberów posiadają szereg cech które decydują o tym, dla kogo będą one najlepszym rozwiązaniem. Warto zapoznać się z tym już na samym początku, bowiem wybór odpowiedniego absorbera jest absolutnie niezbędny do tego, abyśmy w pełni byli zadowoleni z kupowanego przez nas kolektora. Absorbery miedziane to tradycyjna technologia, która obecnie stopniowo wychodzi z użycia – wciąż jednak możemy spotkać się z nimi w sklepach. Główną przyczyną ich spadającej popularności jest fakt, iż są one dostępne za nieco wyższe ceny, podczas gdy inne rozwiązania przy niższych kosztach oferują praktycznie tyle samo zalet. Niemniej jednak trudno jest im dorównać, bowiem miedź jest metalem bardzo dobrze przewodzącym ciepło, odpornym ponadto na korozję oraz wszelkie uszkodzenia. Najbardziej standardowym rozwiązaniem są jednak absorbery wykonywane przy połączeniu miedzi z aluminium.

Jak już powiedzieliśmy, w tym przypadku możemy oczekiwać przede wszystkim znacznie niższych cen, ale ich wydajność i jakość nadal stoją na bardzo wysokim poziomie. W ich przypadku stosowane są wyłącznie „niebieskie” pokrycia, wykonane na przykład z tlenku tytanu. W sklepach spotkamy się także z jeszcze tańszym rozwiązaniem, jakim są absorbery aluminiowe. Również i one mają szereg zalet; dzięki zastosowaniu jednego tylko rodzaju materiału praktycznie całkowicie znika tu na przykład ryzyko powstawania korozji czy różnych nieprzewidzianych usterek.

Powiązane artykuły

Wysokiej jakości kolektory słoneczne

Firma Solarne.pl to dostawca kolektorów słonecznych z wysokiej półki. Przedsiębiorstwo już od ponad dekady wyposaża polskie domy w ekologiczne źródła energii jakimi są kolektory słoneczne. Zespół młodych ludzi, pełnych pomysłów i zaangażowania dąży do ciągłego rozwoju firmy. Z kolei długoletnie doświadczenie pozwala na indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta. Polecamy kolektory firmy Solarne.pl!