Blaski i cienie stosowania glikolu i wody w instalacjach solarnych

przewodnik w kolektorze słonecznymOsoby, które zdecydowały się na kolektory słoneczne zdają sobie sprawę z tego, że muszą rozwiązać kilka kwestii z nimi związanych. Jedna z najbardziej istotnych dotyczy tego, Jaki czynnik pośredniczący w przekazywaniu energii pomiędzy słońcem a zasobnikiem wybrać. Możliwości jest co najmniej kilka, nie ulega jednak wątpliwości, że rozwiązaniem posiadającym najwięcej zalet jest woda. To właśnie ona generuje najmniejsze koszty, gdy trzeba napełnić nią instalację, ona też ma największą pojemność cieplną w jednostce objętości. Niestety, woda ma też jedną, ale za to wyjątkowo poważną wadę, zamarza w temperaturze 0 stopni, co sprawia, że jest nieprzydatna nie tylko zimą, ale także późną jesienią i wczesną wiosną.

Poszukując rozwiązań alternatywnych zwracamy uwagę przede wszystkim na te płyny, które, przy zachowaniu odpowiedniego stężenia, nie zamarzają w miesiącach zimowych. Niestety, musimy liczyć się z tym, że i one nie są wolne od wad. Na pierwszy plan wysuwa się koszt z nimi związany, okazuje się przy tym, że problemem nie jest wyłącznie dość wygórowana cena rozwiązań tego rodzaju, ale także koszt instalacji, od której oczekuje się, że będzie odporna na ich działanie. Problemem staje się również lepkość wspomnianych płynów, jest ona bowiem znacznie większa od tej, jaką posiada woda. Nie zachwyca także ich pojemność cieplna, co sprawia, że większa musi być objętość płynu w instalacji. Przez pewien czas wydawało się, że rozwiązaniem problemu mogą być mieszaniny wody i glikolu, okazało się jednak, że i one nie są bez wad. Były one silnie korozyjne, a w instalacjach, w których się pojawiały rosło ryzyko intensywnego rozmnażania się bakterii i glonów. Ryzyko skażenia wód użytkowych jest na tyle duże, że dziś odchodzi się od stosowania rozwiązań tego typu, przepisy sanitarne zakazują bowiem stosowania rozwiązań, które przyczyniają się do tego, że szkodliwe dla zdrowia substancje mogą zagrozić wodzie pitnej.

Rozwiązaniem pozbawionym szkodliwych właściwości jest glikol propylenowy, nie można jednak zapominać o tym, że i do niego dodawane są różnorodne związki mające zapobiegać tak korozji instalacji, jak i pojawieniu się bakterii i glonów. Wspomniane związki nie mogą być toksyczne, konieczne staje się zatem uważne zapoznanie się z informacjami podawanymi przez producenta płynu. Nie zaszkodzi, jeśli sam właściciel kolektora wprowadzi dodatkowe zabezpieczenia przeciwdziałające skażeniom, należy jednak liczyć się z tym, że nie charakteryzuje ich niska cena.

Powiązane artykuły

Wysokiej jakości kolektory słoneczne

Firma Solarne.pl to dostawca kolektorów słonecznych z wysokiej półki. Przedsiębiorstwo już od ponad dekady wyposaża polskie domy w ekologiczne źródła energii jakimi są kolektory słoneczne. Zespół młodych ludzi, pełnych pomysłów i zaangażowania dąży do ciągłego rozwoju firmy. Z kolei długoletnie doświadczenie pozwala na indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta. Polecamy kolektory firmy Solarne.pl!